World Cup 2010‎ > ‎

TV Schedule

Times are PST, TV Channels TBA = ESPN, ESPN2, ABC & some Spanish language stations

Game

Date

Time

Match

Notes

South Africa vs. Mexico

Friday June 11

7am

1

Group A

France vs. Uruguay

Friday June 11

11:30am

2

Group A

Argentina vs. Nigeria

Saturday June 12

4:30am

3

Group B

South Korea vs. Greece

Saturday June 12

7am

4

Group B

England vs. USA

Saturday June 12

11:30am

5

Group C

Algeria vs. Slovenia

Sunday June 13

4:30am

6

Group C

Germany vs. Australia

Sunday June 13

7am

7

Group D

Serbia vs. Ghana

Sunday June 13

11:30am

8

Group D

Netherlands vs. Denmark

Monday June 14

4:30am

9

Group E

Japan vs. Cameroon

Monday June 14

7am

10

Group E

Italy vs. Paraguay

Monday June 14

11:30am

11

Group F

New Zealand vs. Slovakia

Tuesday June 15

4:30am

12

Group F

Ivory Coast vs. Portugal

Tuesday June 15

7am

13

Group G

Brazil vs. North Korea

Tuesday June 15

11:30am

14

Group G

Honduras vs. Chile

Wednesday June 16

4:30am

15

Group H

Spain vs. Switzerland

Wednesday June 16

7am

16

Group H

South Africa vs. Uruguay

Wednesday June 16

11:30am

17

Group A

France vs. Mexico

Thursday June 17

4:30am

18

Group A

Greece vs. Nigeria

Thursday June 17

7am

19

Group B

Argentina vs. South Korea

Thursday June 17

11:30am

20

Group B

Germany vs. Serbia

Friday June 18

4:30am

21

Group D

Slovenia vs. USA

Friday June 18

7am

22

Group C

England vs. Algeria

Friday June 18

11:30am

23

Group C

Ghana vs. Australia

Saturday June 19

4:30am

24

Group D

Netherlands vs. Japan

Saturday June 19

7am

25

Group E

Cameroon vs. Denmark

Saturday June 19

11:30am

26

Group E

Slovakia vs. Paraguay

Sunday June 20

4:30am

27

Group F

Italy vs. New Zealand

Sunday June 20

7am

28

Group F

Brazil vs. Ivory Coast

Sunday June 20

11:30am

29

Group G

Portugal vs. North Korea

Monday June 21

4:30am

30

Group G

Chile vs. Switzerland

Monday June 21

7am

31

Group H

Spain vs. Honduras

Monday June 21

11:30am

32

Group H

Mexico vs. Uruguay

Tuesday June 22

7am

33

Group A

France vs. South Africa

Tuesday June 22

7am

34

Group A

Nigeria vs. South Korea

Tuesday June 22

11:30am

35

Group B

Greece vs. Argentina

Tuesday June 22

11:30am

36

Group B

Slovenia vs. England

Wednesday June 23

7am

37

Group C

Algeria vs. USA

Wednesday June 23

7am

38

Group C

Ghana vs. Germany

Wednesday June 23

11:30am

39

Group D

Australia vs. Serbia

Wednesday June 23

11:30am

40

Group D

Slovakia vs. Italy

Thursday June 24

7am

41

Group F

New Zealand vs. Paraguay

Thursday June 24

7am

42

Group F

Denmark vs. Japan

Thursday June 24

11:30am

43

Group E

Cameroon vs. Netherlands

Thursday June 24

11:30am

44

Group E

North Korea vs. Ivory Coast

Friday June 25

7am

45

Group G

Portugal vs. Brazil

Friday June 25

7am

46

Group G

Switzerland vs. Honduras

Friday June 25

11:30am

47

Group H

Chile vs. Spain

Friday June 25

11:30am

48

Group H

1A vs. 2B

Saturday June 26

7am

49

Round of 16

1C vs. 2D

Saturday June 26

11:30am

50

Round of 16

1D vs. 2C

Sunday June 27

7am

51

Round of 16

1B vs. 2A

Sunday June 27

11:30am

52

Round of 16

1E vs. 2F

Monday June 28

7am

53

Round of 16

1G vs. 2H

Monday June 28

11:30am

54

Round of 16

1F vs. 2E

Tuesday June 29

7am

55

Round of 16

1H vs. 2G

Tuesday June 29

11:30am

56

Round of 16

Winner 53 vs. Winner 54

Friday July 2

7am

QF1

Quarter Finals

Winner 49 vs. Winner 50

Friday July 2

11:30am

QF2

Quarter Finals

Winner 52 vs. Winner 51

Saturday July 3

7am

QF3

Quarter Finals

Winner 55 vs. Winner 56

Saturday July 3

11:30am

QF4

Quarter Finals

Winner QF1 vs. Winner QF2

Tuesday July 6

11:30am

SF1

Semi Finals

Winner QF3 vs. Winner QF4

Wednesday July 7

11:30am

SF2

Semi Finals

Loser SF1 vs. Loser SF 2

Saturday July 10

11:30am

 

3rd place

Winner SF1 vs. Winner SF2

Sunday July 11

11:30am

 

FINAL

 

Comments